EnergyDiplomacy logo

 nikooweblogo

رسالت پایگاه

با توجه به اهمیت مقوله پیمانکاری عمومی، این پایگاه در نظر دارد تا با ارائه مطالب تخصصی در حوزه های مختلف ذیل در جهت توسعه فرهنگ و زیرساخت علمی مرتبط با پیمانکاری عمومی گام بردارد.

مطالعات بنیادین و تحقیقات چندین ساله مشخص نموده که پیمانکاران عمومی بطور کلی در حوزه های ذیل با چالش های اساسی مواجه اند و البته بخشی از این چالش به مولفه های بیرونی باز میگردد. جنگ و ریسک سرمایه گذاری در مناطق ناپایدار، بازار متلاطم، نوسانات اقتصادی، تغییر در قیمت انرژی ، مناسبات دولتی و منطقه ای، ورود بازیگران نوظهور به عرصه ارائه خدمات پیمانکاری و لزوم بقا و ماندن در بازار رقابتی از جمله مولفه هایی هستند که بر پیکره پیمانکاران عمومی ضربه وارد می نمایند و لذا این پیمانکاران عمومی هستند که باید بتوانند بازیگر پایدار صحنه رقابت و بازیگری باقی بمانند.

پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی قصد دارد تا ضمن ارائه مطالب ، تحلیل و مصاحبه های تخصصی در حوزه های ذیل، گامی هرچند کوچک در زمینه ارتقای زیرساخت رشد و توسعه پیمانکاران عمومی برداشته باشد:

1-       مدیریت استراتژیک

2-       توسعه بازار

3-       مدیریت مگا پروژه ها

4-       توسعه پایدار

5-       حاکمیت شرکتی

6-       مسئولیت اجتماعی GC ها

7-       پروژه های فراساحل: آینده بازار انرژی

8-       فاینانس مگا پروژه ها

9-       زنجیره تأمین GC ها

10-   توانمندی سازی ساخت

11- IT در خدمت مدیریت پروژه

زنجیره تامین GCها

بخش عمده (در حدود 70%) ارزش مالی و حجمی پروژه مربوط به تدارکات کالا و تجهیزات پروژه می باشد که طبعاً منابع مالی زیادی را هم مصروف خود می نماید.

بخش عمده (در حدود 70%) ارزش مالی و حجمی پروژه مربوط به تدارکات کالا و تجهیزات پروژه می باشد که طبعاً منابع مالی زیادی را هم مصروف خود می نماید. برای مثال در یک پروژه حداقل 5 میلیارد دلاری چیزی حدود 3 میلیارد دلار به تدارکات کالا و تجهیزات اختصاص دارد. صرفنظر از مدیریت زمانبندی و تحقق کامل تدارکات، یافتن، ارزیابی پیوسته، عقد قرارداد و مدیریت تعداد زیادی تأمین کننده کالا برای پروژه، GC ها را مبدل به پیشقراول لشکری عظیم با توانمندی های متنوع از تأمین کنندگان و سازندگان تبدیل نموده است. در حقیقت GC ها برای اجرای پروژه در کنار Vendor List ابلاغی کارفرما (درصورتی که کارفرما در قرارداد قید به مراجعه و عقد قرارداد با اعضای این لیست نماید) خود یک Vendor List و یک Supply Chain هستند تا تمامی فعالیتهای فرایند تدارکات و تأمین کالا را توسط اعضای این زنجیره مطابق زمانبندی پروژه انجام دهند. مدیریت این زنجیره تأمین کی از تخصص های حرفه ای GC ها در دنیای کسب و کار پروژه ای می باشد. در این بخش سعی داریم تا به مشخصه های زنجیره تأمین و ابزارهای مدیریت آن بپردازیم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Scroll to Top