EnergyDiplomacy logo

 nikooweblogo

رسالت پایگاه

با توجه به اهمیت مقوله پیمانکاری عمومی، این پایگاه در نظر دارد تا با ارائه مطالب تخصصی در حوزه های مختلف ذیل در جهت توسعه فرهنگ و زیرساخت علمی مرتبط با پیمانکاری عمومی گام بردارد.

مطالعات بنیادین و تحقیقات چندین ساله مشخص نموده که پیمانکاران عمومی بطور کلی در حوزه های ذیل با چالش های اساسی مواجه اند و البته بخشی از این چالش به مولفه های بیرونی باز میگردد. جنگ و ریسک سرمایه گذاری در مناطق ناپایدار، بازار متلاطم، نوسانات اقتصادی، تغییر در قیمت انرژی ، مناسبات دولتی و منطقه ای، ورود بازیگران نوظهور به عرصه ارائه خدمات پیمانکاری و لزوم بقا و ماندن در بازار رقابتی از جمله مولفه هایی هستند که بر پیکره پیمانکاران عمومی ضربه وارد می نمایند و لذا این پیمانکاران عمومی هستند که باید بتوانند بازیگر پایدار صحنه رقابت و بازیگری باقی بمانند.

پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی قصد دارد تا ضمن ارائه مطالب ، تحلیل و مصاحبه های تخصصی در حوزه های ذیل، گامی هرچند کوچک در زمینه ارتقای زیرساخت رشد و توسعه پیمانکاران عمومی برداشته باشد:

1-       مدیریت استراتژیک

2-       توسعه بازار

3-       مدیریت مگا پروژه ها

4-       توسعه پایدار

5-       حاکمیت شرکتی

6-       مسئولیت اجتماعی GC ها

7-       پروژه های فراساحل: آینده بازار انرژی

8-       فاینانس مگا پروژه ها

9-       زنجیره تأمین GC ها

10-   توانمندی سازی ساخت

11- IT در خدمت مدیریت پروژه

مدیریت مگا پروژه ها

 حجم و اندازه پروژه از یک حد که بگذرد تبدیل به اَبَر(مگا) پروژه می شود. توان و قدرت یک پیمانکار معمولی یارای آن نیست که این غول عظیم را مهار نماید. چه کسی با چه مشخصاتی توان و قدرت فنی و مالی مدیریت این تیپ از پروژه ها را دارد؟

حجم و اندازه پروژه از یک حد که بگذرد تبدیل به اَبَر(مگا) پروژه می شود. توان و قدرت یک پیمانکار معمولی یارای آن نیست که این غول عظیم را مهار نماید. چه کسی با چه مشخصاتی توان و قدرت فنی و مالی مدیریت این تیپ از پروژه ها را دارد؟ از منظر و دیدگاه مدیریت پروژه این دست سازمانهای پروژه محور، شرکتهایی هستند که

  1. نیروی انسانی متخصص و حرفه ای در اختیار دارند و دانش اجرای کارهای پیشین خود را نیز در دل سازمان حفظ و بکارگیری می نمایند. اصطلاحاً دانش بنیان هستند.
  2. متدلوژی اجرایی خاصی را در سازمان خود نهادینه نموده اند .
  3. مدیریت ریسک را اجرا و ریسکها را به دقت پایش می نمایند.
  4. برونسپاری ها با محاسبه دقیق وضعیت و توان خود و دیگران صورت گرفته است.

در این زمینه هرچه مصادیق برشمریم کم است. لذا برآنیم که ذیل این عنوان بصورت مداوم و منظم مطالبی را ارائه کنیم تا در نشر دانش و اطلاعات فنی و مدیریتی این تخصص حرفه ای گام برداریم.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Scroll to Top